Stowarzyszenie
Oleśnicki Uniwersytet Trzeciego Wieku

ZUMBA

Osobą prowadzącą zumbę jest  Anna Karolak a opiekunem  Elżbieta Zobek.

PONIŻSZY TEKST POCHODZI Z PORTALU OLEŚNICA INFO.PL, KTÓRY ZOSTAŁ ZAMIESZCZONY NA STRONIE W DNIU 17.01.2020 R.

– Wraz z naszymi kolejnymi występami na zajęciach zaczęło się pojawiać coraz więcej osób – mówi pani Anna. – Była ciekawość i chęć poruszania się. Później przyszła fascynacja muzyką  i zumbą. Bardzo się cieszę, że aż tyle pań ją pokochało.

Zajęcia odbywają się raz w tygodniu na profesjonalnej sali. Osobno spotyka się grupa początkująca, inne zajęcia pani Anna prowadzi z zaawansowanymi oleśniczankami. – Panie przypomniały sobie o tym, że mają bioderka, ramiona, że można i trzeba się uśmiechać – mówi instruktorka. Dodaje, że kondycji paniom z Uniwersytetu mogłaby pozazdrościć niejedna trzydziestolatka. – Zumba jest wyjątkową formą ruchu – mówi. – Nie dość, że pozwala poruszyć niemal każdy centymetr ciała to dodatkowo – co niezmiernie ważne – daje mnóstwo radości.

Elżbieta Zobek wspomina pierwszy publiczny występ. – Trema nas zżerała – uśmiecha się. – Dziś jest dużo lepiej. Czujemy się pewniej. Rytmy nas niosą, a jeszcze, gdy widzimy, że razem z nami podryguje publiczność, satysfakcja jest ogromna. – O braku koordynacji ruchu na pierwszych zajęciach nawet nie wspominamy – śmieje się pani Elżbieta. – Noga nie chciała współpracować z ręką, ale krok po kroku było coraz lepiej.

– Mój wnuk nie spał przez tydzień przed naszym występem na Dniach Oleśnicy, bo zawsze to ja jego występy podziwiam – dodaje ze śmiechem kolejna studentka Uniwersytetu III Wieku,  a wszystkie przyznają, że rodziny, które czasem z przekąsem pytały o zajęcia, były pod wrażeniem.

O wyjątkowym wpływie zumby na samopoczucie mówią wszystkie panie. – Dzięki Ani pokochałyśmy zumbę. Ma do nas wyjątkową cierpliwość, pokazuje kroki tyle razy ile trzeba, jest uśmiechnięta i tym optymizmem nas zaraża  – mówi Krystyna Kaciuba, a prowadząca podkreśla, że wiek w przypadku tych zajęć nie ma najmniejszego znaczenia.

– Jednym z dodatkowych sukcesów tej grupy jest udział w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy i Kawiarenka Seniora, która cieszy się ogromną popularnością już cztery lata. Zawsze łączymy ją z występem, ale w tym roku to się nie udało ze względu na tłum, który się w Kawiarence pojawił  – mówi pani Anna. – W przyszłym roku zarezerwujemy sobie scenę.

Do nietypowej integracji doszło podczas ubiegłorocznej edycji Rozbijalni Szklanych Sufitów. – Prowadzę zajęcia także w Dobroszycach, z tym że tam grupa jest troszkę młodsza. Wystarczyła jedna próba, by i mieszkanki Dobroszyc, i Oleśnicy wystąpiły na jednej scenie. Ich wspólny występ był naprawdę fenomenalny – opowiada Anna Karolak.

Nasze rozmówczynie nie mają wątpliwości, że warto się ruszać, że warto wybrać zumbę i niezwykłe latynoskie rytmy, które są jej częścią. – A prowadząca zajęcia to nasz prawdziwy skarb – puentują.

 

Zumba – taniec zainspirowany połączeniem elementów tańców latynoamerykańskich oraz elementów fitness. Został opracowany przez tancerza i choreografaAlberto “Beto” Pereza w Kolumbii w latach 90. XX wieku.

Zumba zawiera w sobie elementy tańca i aerobiku. Choreografia Zumby łączy hip-hopsocasambasalsamerenguemambosztuki walki, oraz elementy Bollywood i tańca brzucha. Wykorzystywane są także elementy treningu siłowego oraz treningu cardio. Prowadzenie treningów Zumby nie wymaga opłat licencyjnych od siłowni lub klubów fitness – licencję muszą uzyskać indywidualni instruktorzy

Historia

Zumba została opracowana w połowie lat 90. XX wieku przez Pereza w Cali, Kolumbia. W 2001 roku Perez rozpoczął współpracę z Alberto Perlmanem i Alberto Aghionem – trio tancerzy wydało serię filmów fitness sprzedawanych poprzez infomercial. Firma poszerzyła swoją ofertę o zajęcia instruktażowe zumby. Według Perlemana, w 2015 roku liczba uczestników tych zajęć osiągnęła poziom 14 milionów uczniów w 186 krajach.

Nazwa

Nazwa “Zumba” nie ma konkretnego znaczenia, została wybrana przypadkowo jako nazwa firmowa.

Alberto Perez

 
Ilustracja
Imię i nazwisko Alberto “Beto” Perez
Data i miejsce urodzenia 15 marca 1970[1] 
CaliKolumbia
Narodowość kolumbijska
Dziedzina sztuki taniecchoreografia
Epoka Zumba
Nagrody
Hispanicize 2013 Latinovator Awards
 

Alberto «Beto» Perez (ur. 15 marca 1970) – tancerz i choreograf pochodzenia kolumbijskiego, zamieszkały w Miami w Stanach Zjednoczonych. W latach 90. XX w. stworzył program Zumba fitness, w którego zajęciach w 185 krajach świata uczestniczy tygodniowo 14 milionów osób w 160 tysiącach ośrodków.

Początki

Alberto Perez postanowił zostać tancerzem w wieku 7 lat. Jako nastolatek uczył tańca i występował w klubach nocnych. Pewnego razu jako 17-letni instruktor aerobiku w Cali w Kolumbii zapomniał zabrać na zajęcia płyt z muzyką i był zmuszony improwizować do jedynej posiadanej przy sobie kasety – latynoskich rytmów salsy i merengue. Sukces tych zajęć przesądził o dalszej karierze: zrozumiał, że nikt dotąd nie łączył tańca z fitnessem, a uczniom się to połączenie bardzo podobało.

Stany Zjednoczone

W wieku 29 lat, w 1999, wyjechał do USA. Przez 2 lata uczył w klubach sportowych w Miami prowadząc 22 zajęcia tygodniowo. Na jedne z tych zajęć uczęszczała matka jego przyszłego wspólnika Alberto Perlmana, z którym następnie od 2001 promował Zumbę, początkowo poprzez sprzedaż DVD. Działali wówczas jako osobne podmioty (Alberto Aghion i Alberto Perlman jako Zumba Productions, LLC, oraz Alberto Perez jako Zumba Beto Enterprises, LLC), zaś w 2006 utworzyli wspólną firmę Zumba Fitness, LLC, która w 2012 zatrudniała już 250 osób.

Kariera artystyczna

Beto Perez występował z wokalistami takimi jak Mara (Mara Prada)Claudia LeitteDon Omar czy Wyclef Jean.

Był choreografem (w latach 90.) i osobistym trenerem Shakiry po narodzinach jej dziecka (2013). Shakira ćwiczyła też Zumbę w czasie ciąży, aby zapobiec przybraniu na wadze.

Wraz z Maggie Greenwood-Robinson jest autorem książki “Zumba®: Ditch the Workout, Join the Party! The Zumba Weight Loss Program”.

Filozofia

W przeciwieństwie do dotychczasowego nacisku na ciężką pracę i ból przy ćwiczeniach fizycznych (“no pain, no gain”), filozofią Zumby jest uśmiech, dobra zabawa i przyjemne spędzanie czasu. Alberto Perez chce, aby ludzie polubili wszystko co robią, nawet ćwiczenia fizyczne, aby wszyscy tańczyli, mieli powód do uśmiechu i dobrze się czuli, i aby jak najwięcej osób dołączyło do społeczności Zumby poprzez udział w zajęciach. Kiedy na początku kariery chciał, aby wszyscy ludzie poznali Zumbę, nie spodziewał się, w jak bardzo pozytywny sposób wpłynie na życie ludzi. Uważa się przede wszystkim za instruktora. Chce, aby po jego śmierci ludzie nadal tańczyli Zumbę.

Kluczem do dobrego samopoczucia dla niego samego jest słuchanie ulubionej muzyki przez cały dzień. Na jego playliście znajdują się utwory artystów, z którymi współpracował, lub tworzących muzykę dla Zumby, np. “El Jefe” (Daddy Yankee), “Danza Kuduro” (Don Omar), “Crazy Love” (Mara), “Caipirinha”, czy “Historia” (Wyclef Jean).

Jest zdania, że ponieważ świat jest teraz połączony, przyszłością muzyki także jest fuzja, połączenie różnych stylów. Jego marzeniem jest produkcja filmu, musicalu w broadwayowskim stylu, o jego życiu i Zumbie.

Nagrody

Alberto Perez otrzymał nagrodę innowatora roku 2013 od Hispanicize 2013 Latinovator Awards, wyróżniającego innowatorów pochodzenia latynoskiego. Znalazł się na 27. miejscu na liście 100 najbardziej wpływowych osób w świecie zdrowia i fitnessu roku 2012 i 82. miejscu w roku 2013 według rankingu Greatist.com.

Wraz z Alberto Perlmanem i Alberto Aghionem jest współzałożycielem firmy Zumba Fitness LLC, która została firmą roku 2012 czasopisma biznesowego oraz otrzymała nagrodę dla wizjonera w dziedzinie fitness The John McCarthy Industry Visionary Award od IHRSA (The International Health, Racquet & Sports club Association).

Powyższe informacje pochodzą z Wikipedia, (wolna encyklopedia).