Stowarzyszenie
Oleśnicki Uniwersytet Trzeciego Wieku

SPRAWY BIEŻĄCE

SPOTKANIA NA WARSZTATACH EKOLOGICZNYCH

https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3AgIFhiffED8McDnt8XTxc2Ztpnz8V7w60-Ps8BisCmWk1%40thread.tacv2/1620971326330?context=%7B%22Tid%22%3A%222b71bef9-3b13-4432-b5f4-1f5ac2278d0c%22%2C%22Oid%22%3A%22e050b1dc-57c9-44fa-83b4-9051fd22a749%22%7D

=======================================================================

Zapraszamy na III cz. wykładu o Generale Bolesławie Wieniawa Długoszowskim. Część III  https://youtu.be/1Qbc9B8Aphc

 Generał Bolesław Wieniawa Długoszowski w II Rzeczpospolitej odgrywał kilka ról. Niektóre z nich miały charakter dyskretnych, zakulisowych działań. Dzięki swej niezwykłej osobowości i wykształceniu doskonale je łączył i przeplatał. Był prawą ręką Marszałka Piłsudskiego we wszystkich sprawach trudnych i niejawnych. Jego wojskowe funkcje wydają się jedynie częścią prawdziwej roli, którą odgrywał w strukturach przedwojennej Rzeczpospolitej. O tych rolach, zakulisowych rozgrywkach, polityce i wreszcie o końcu legendy tego nietuzinkowego człowieka opowiadam w III części wykładu. Serdecznie pozdrawiam hjd. Ula Kowalczuk

=======================================================================

Bolesław Wieniawa-Długoszowski to postać jednakowo interesująca co barwna. W II części mojego wykładu, poświęconej okresowi 20-lecie międzywojennego, przedstawiam Państwu tego człowieka właśnie przez pryzmat wspomnień o nim, tekstów jego wystąpień, wierszy, a przede wszystkim anegdot. Tak życiu towarzyskim jak i wojskowym Wieniawa był zwykle jego duszą – anegdot jest więc sporo. Dlatego proszę się przygotować na wiele barwnych opowieści.

https://youtu.be/uAzzZ9014yE

 

======================================================================

Federacja UTW uprzejmie zaprasza na dwa spotkania wykładowe: 17 maja o godz. 8:30-9:30 – dr Kamila Madeja – Bień, tytuł: “Przejawy wpływu i manipulacji społecznej”; 19 maja o godz. 14:30 – 16:00 – Kornelia Cypryjańska-Perucka (specjalistka ds. edukacji ekologicznej) Tematyka spotkania: “11 kroków dla Ziemi” – Jak być świadomym konsumentem EKOedukacja🌏 dla seniorów z @Ekolandiaedu i @Ekosystem O czym będzie:

♻️- podejmij 11 ekowyzwań w trosce o środowisko i swoje zdrowie ♻️- jakie są pomysły na ograniczenie odpadów, ♻️- co zawierają w sobie torebki od herbat, ♻️ – jak ograniczyć plastik, ♻️- o co chodzi z oznaczeniami na opakowaniach, ♻️ – jak być świadomym konsumentem, ♻️- jak nie dawać się nabierać na ekościemę.

Linki do wykładów będą podane w póżniejszym okresie.Prosimy o zarezerwowanie wolnego czasu. Pozdrawiam Teresa Markiewicz

=======================================================================

Szanowni Państwo, Zwracamy się ze wstępnym zapytaniem, czy byliby Państwo zainteresowani pomocą w realizacji projektu Uniwersytetu Warszawskiego, polegającego na organizacji całkowicie darmowego kursu dla seniorów ?

Proponujemy szkolenie „Kursu dla seniorów” które ma na celu aktywizację seniorów z całej Polski (w wieku 50+) z wykorzystaniem opracowanego programu kształcenia w zakresie nauk ekonomicznych i przedsiębiorczości. Organizowane zajęcia będą miały charakter spotkań tematycznych, poświęconych różnym zagadnieniom ekonomicznym i psychologicznym. Każde spotkanie będzie trwać 1,5 godziny. Na zajęciach omawiane są m.in. następujące tematy: „Jak liczby nas oszukują?” Bardzo często wyciągamy błędne wnioski i podejmujemy błędne decyzje w oparciu o dane statystyczne lub inne informacje liczbowe. Na zajęciach wyjaśnimy, na czym polegają manipulacje i przekłamania matematyczne, jak je identyfikować i jak prawidłowo interpretować informacje ekonomiczne docierające do nas z mediów. „Kierunek: Chiny” Chiny to druga gospodarka na świecie z populacją prawie 1,5 miliarda ludzi, potęga handlowa i militarna. Tymczasem w polskich mediach mówi się o Chinach rzadko, a jeśli już, to w kontekście wyjątkowych wydarzeń takich jak pandemia koronawirusa. Na zajęciach wybierzemy się zatem w podróż do „Państwa Środka”, omówimy przyczyny sukcesu gospodarczego Chin, najważniejsze zjawiska ekonomiczne i społeczne tego kraju, a także perspektywy rozwoju w najbliższej przyszłości. „Jak nie dać się oszukać?” W dobie nowoczesnych technologii jesteśmy narażeni na oszustwa bardziej niż kiedykolwiek. Celem tego szkolenia jest nie tylko zapoznanie uczestników z metodami wykorzystywanymi przez różnej maści oszustów, ale także analiza tego, dlaczego dajemy się oszukać. Na zajęciach połączymy więc praktyczną wiedzę z policyjnych akt z wiedzą o tym, jak działa nasz umysł, a wszystko po to, aby lepiej i skuteczniej stawiać opór ludziom, którzy czyhają na naszą tożsamość oraz finanse. „Oswoić rynek pracy w każdym wieku” Praca daje nam nie tylko środki do życia, ale również satysfakcję, cel, możliwość rozwijania się i realizowania ambicji w każdym wieku. Nasz rynek pracy jest dynamiczny, zmienny i czasami ciężko nadążać za jego wymaganiami. Przedsiębiorcy stosują różne metody rekrutacji, a Internet i usługi on-line stały się obecnie niezbędnym elementem tego procesu. Portale rekrutacyjne, CV, list motywacyjny, testy rekrutacyjne, wywiady sytuacyjne… po zajęciach żadne z tych pojęć nie będzie dla Państwa obce. W trakcie zajęć uczestnicy zostaną wyposażeni w podstawową wiedzę, która pomoże im sprawniej poruszać się na rynku pracy oraz radzić sobie ze zmianą pracy, oraz szukaniem nowej. Kurs jest całkowicie DARMOWY! Od uczestników wymagany będzie jedynie dostęp do komputera i Internetu. Szkolenie zwieńczone będzie uzyskaniem imiennego certyfikatu! Przydatne linki: • Strona projektu:

https://www.wne.uw.edu.pl/pl/misja-wne

 

 

 

 

 

 

• Regulamin szkolenia:

https://www.wne.uw.edu.pl/files/8516/0378/6574/regulamin_zad.7.pdf

 

 

 

• Umowa szkoleniowa:

https://www.wne.uw.edu.pl/files/8716/0563/1389/zad_7_zal_2.pdf

• Formularz rekrutacyjny:

https://www.wne.uw.edu.pl/pl/misja-wne/formularz-7

Harmonogram spotkań (spotkania on-line) 1 06.05 10:00-11:30 2 13.05 10:00-11:30 3 19.05 10:00-11:30 4 26.05 10:00-11:30 5 01.06 10:00-11:30 6 08.06 10:00-11:30 7 09.06 10:00-11:30 8 16.06 10:00-11:30 9 wkrótce wkrótce 10 wkrótce wkrótce Z poważaniem Joanna Pacholska Krzysztof Kachniarz — Sekcja ds. Badań i Publikacji Wydział Nauk Ekonomicznych Uniwersytet Warszawski ul. Długa 44/50, 00-241 Warszawa pokój 304 Kursy Języka Angielskiego:

https://www.wne.uw.edu.pl/pl/misja-neo

 

 

 

Kursy Mazowieckiego Uniwersytetu Młodzieżowego:

https://www.wne.uw.edu.pl/pl/mum/

 Kursy Ekonomiczne:

https://www.wne.uw.edu.pl/pl/misja-wne/

 numer telefonu: 22 55 49 183 lub 22 55 49 186 numer telefonu: 22 55 49 196 OSOBY ZAINTERESOWANE- proszę o zgłaszanie się poprzez udostępnione linki. Prezes OUTW Teresa Markiewicz

=======================================================================

Szanowni Państwo! Serdecznie zapraszam na wykład w sobotę 24 kwietnia o godz. 11.00. Tym razem wykład pt. “Wiosna wokół nas” wygłosi pan Krzysztof Żarkowski. Fotograf przyrody, obserwator i znawca ptaków. Jak zwykle będę czekać na państwa od 10.45. Link do wykładu na Google Meet:

https://meet.google.com/nfg-duuf-ygi

 Pozdrawiam serdecznie, Teresa Ziegler

========================================================================

Generał Bolesław Wieniawa Długoszowski – I Ułan II Rzeczpospolitej To wykład w trzech częściach po około pół godziny, w całości poświęcony Wieniawie, przedstawiający jego życiorys, fascynacje, dokonania, zasługi i oczywiście anegdoty związane z tą jakże barwną postacią. Część I –

https://youtu.be/rewENDAhxnw

Mówiono kiedyś, że „Polak, rodzi się i umiera na koniu”, a „Lach bez konia, jest jak ciało bez duszy”. Ta „ułańska fantazja” wciąż przypisywana jest do naszych narodowych cech. Dlaczego? Warto sięgnąć do życiorysów ludzi, dla których konie były ważną częścią ich osobistej historii, a nierzadko i osobowości. Jednym z nich był Generał Bolesław Wieniawa Długoszowski, który w zbiorowej pamięci Polaków istnieje przede wszystkim za sprawą opowiadanych o nim anegdot o często dość frywolnych, a nawet kontrowersyjnych kawaleryjskich wybrykach czyli właśnie tej słynnej „ułańskiej fantazji”. Kim był naprawdę? Jak zrodziła się jego osobowość i dlaczego zyskał tytuł „Pierwszego ułana II Rzeczpospolitej? Czy rzeczywiście wjechał do warszawskiej restauracji Adria na koniu? – posłuchajcie opowieści o jego młodości złożonej z faktów i anegdot o tym wspaniałym człowieku.

========================================================================

Szanowni Państwo, serdecznie zachęcamy do zapoznania się z najnowszym programem społecznym Adamed Pharma S.A. Serce na nowo. Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo na stronie www.sercenanowo.pl W dniach od 18-24 kwietnia zorganizowany został Tydzień dla Serca. Polecamy obejrzeć film o tej akcji:

http://serwer1324881.home.pl/pharma/SERCE_NA_NOWO_16.04.2021_PROF.mp4

 Zachęcamy do polubienia stron na facebooku i przyłączenia się do akcji. Pozdrawiamy, Zespół Federacji UTW

=======================================================================

Zapraszam na szkolenia komputerowe: wtorek, 20.04.2021 godz.17.00-18.00 Temat: YouTube : ” Ciekawostki i użyteczność do czego możemy wykorzystać” Prowadzi: mgr inż. Małgorzata Tuchcińska Link:

https://utw.akademia.korbank.pl/mar-dz4-fdv

 Środa , 21.04.2021, godz. 17.00 – 18.00 Temat: ” Korzystanie z poczty Gmail” Prowadzi: dr Anna Gozdowski Link:

https://utw.akademia.korbank.pl/adm-7g4-pgp

 Zapraszam dr Anna Gozdowski

======================================================================

Szanowni Państwo! Serdecznie zapraszam na wykład w sobotę 17.04.2021 r. o godz. 11.00. Wykład wygłosi pani profesor Bożena Józefów-Czerwińska, tytuł wykładu: Skąd się wzięły zabobony? Link do wykładu:

https://meet.google.com/ajy-kjwn-ves

 Jak zwykle czekam od 10.45. Pozdrawiam, Teresa Ziegler – Fundacja Sudecki UTW

======================================================================

Zapraszamy słuchaczy do udziału w marszu , pomóżmy Ani. Sekcja Nordic informuje , że będzie uczestniczyć w wirtualnym charytatywnym marszu “Ratujemy Serce Ani”. Siedem osób jest już zarejestrowanych. Organizatorem jest Fundacja PomorzeodNowa. Cel: zbiórka finansów dla Anny Zakrzewskiej w Leśniewie na operację serca w USA. Termin: marsz musi się odbyć do 05.05.2021. Zapisy:

http://elektronicznezapisy.pl  Opłata startowa: 30,- zł na http://www.siepomaga.pl

Więcej informacji może udzielić Irena Wójcik tel. 501 396 732    Z pozdrowieniami Teresa Markiewicz

======================================================================

Czy można poprawić pamięć i koncentrację? Naukowcy twierdzą, że tak, gdyż ludzki układ nerwowy potrzebuje ćwiczeń tak samo, jak ciało. Sprawność intelektualną i zapamiętywanie można poprawić stosując regularne ćwiczenia. Zapraszamy na prezentację mgr. Krystyny Zaręby z cyklu ,, Gimnastyka mózgu” link do filmu -na który proszę kliknąć.

https://1drv.ms/v/s!AhFv0cO_TO66tXReHZ65sv_32CZ6?e=rV3fNT

 

========================================================================

 

Wykład Uli Kowalczyk: zapraszamy Państwa na drugie spotkanie z cyklu ,, Ula Kowalczuk i jej konizmy,, Słuchając wykładu ,wszystkie powiedzenia, przysłowia i związki budzą lekki uśmiech a zarazem refleksje o życiu. O tym jak My ludzie w tym życiu funcjonujemy , jak wiele jest podobieństw między życiem naszym a tym pięknym zwierzęciem. 

Proszę kliknąć na link obok:

https://youtu.be/I_b-4di7EKs

 

=======================================================================

 

Szanowni Państwo – koleżanki i koledzy, informuję że jest możliwość uczestniczenia w wykładach online udostępnionych przez Federację UTW i UTW w Wałbrzychu. Wykłady prowadzone są w sobotygodz.11:00 i trwają 60 min. Z tej formy wykładów korzysta już kilkadziesiąt osób z kilku UTW zrzeszonych w Federacji. Chętni proszeni są o zgłoszenie swojego uczestnictwa na adres e-mail federacjautw@gmail.com z podaniem swojego e-maila, na który zostanie przesłany link do wykładów. Zachęcam do skorzystania z tej formy wykładów za zarząd Elżbieta Zobek

=======================================================================

 
 

=======================================================================

 

 

Zwracamy się ze wstępnym zapytaniem, czy byliby Państwo zainteresowani

pomocą w realizacji projektu Uniwersytetu Warszawskiego, polegającego na

organizacji całkowicie darmowych kursów dla seniorów ?

 

 

 

PROSZĘ KLIKNĄĆ TEN LINK PO WIĘCEJ INFORMACJI.

https://www.utw.olesnica.pl/wp-content/uploads/2021/03/Zwracamy-sie-ze-wstepnym-zapytaniem.pdf