Stowarzyszenie
Oleśnicki Uniwersytet Trzeciego Wieku

Zaproszenie dla wszystkich miłośników dobrej prozy na wyjątkowe spotkanie z autorem książki „RENN Breslau miasto złota i miłości” Krzysztofem Tokarzem

Chcąc powiększyć plakat  – kliknij na niego.

Zaproszenie dla wszystkich miłośników dobrej prozy na wyjątkowe spotkanie z autorem książki „RENN Breslau miasto złota i miłości” Krzysztofem Tokarzem (kliknij tutaj, aby czytać więcej)…

Zaproszenie

 

Zaproszenie dla wszystkich miłośników dobrej prozy na wyjątkowe spotkanie z autorem książki „RENN Breslau miasto złota i miłości” Krzysztofem Tokarzem.

 

KIEDY: Środa 17.05.2017 godz. 11:30 – 12:30

GDZIE: Dyskusyjny Klub Książki, Biblioteka na ul Reja 10 w Oleśnicy, sala na parterze

SPOTKANIE OTWARTE

 

Autor, Krzysztof Tokarz – doktor nauk humanistycznych, dziennikarz, ekspert ds. stosunków polsko-niemieckich (napisał ponad 200 artykułów) – ze swadą i niebanalnie przedstawi powieść „RENN Breslau miasto złota i miłości”.

 

Co nas czeka?

Na spotkaniu porozmawiamy o nowej książce autora, historycznych kulisach, intrygujących spekulacjach odnośnie złota i bogactwa dawnego Breslau i oczywiście o miłości i kobietach. Nie zabraknie także lokalnych wątków związanych z Oleśnicą.

 

O książce

Książka opisuje losy dwojga ludzi uwikłanych w wojnę. „RENN Breslau miasto złota i miłości” jest powieścią, chociaż można odnieść wrażenie, że to fabularyzowany dokument. Perypetie Hauptmanna Edwina Renna są pretekstem do podróży po Breslau i innych miejscowościach, których już nie ma. Wraz z Rennem przenosimy się do czasów, kiedy Wrocław nazywał się Breslau, Trzebnica – Trebnitz, Żmigród – Trachenberg, Oława – Ohlau, a Oleśnica Oels.  Dzięki młodemu Hauptmannowi będziemy mieli okazję „zobaczyć”, jak wyglądała sytuacja w Breslau, który w czasie II wojny światowej był jednym z niewielu miast III Rzeszy przez ponad 80 dni broniącym się przed Armią Czerwoną. Konsekwencje tej zaciekłej walki były tragiczne dla miasta i jego mieszkańców. Ale zanim miasto zostanie zmienione w kompletną ruinę, a ludzie – również główni bohaterowie tej powieści – przeżyją prawdziwą gehennę, „przespacerujemy się” po Breslau i jego okolicach.
Wątek Oleśnicy

Ważną rolę dla obrony Festung Breslau odgrywała również Oleśnica. Za czasów Hauptmanna Edwina Renna to dolnośląskie miasto położone niecałe 30 kilometrów od Wrocławia nazywało się Oels. Podczas walk w 1945 roku pożary strawiły całe kwartały miasta. Miały również miejsce celowe podpalenia, które powiększyły rozmiary zniszczeń. Podczas zbliżania się Armii Czerwonej do dawnej granicy niemieckiej, nakazano ewakuację wszystkich mieszkańców Oleśnicy. 

Spotkanie będzie prowadziła Magdalena Szumska.
Więcej info: www.renn.interiowo.pl

 

 

 

Książka ukazała się niedawno i już jest do nabycia w wielu dobrych księgarniach stacjonarnych i internetowych, m.in. w oleśnickiej księgarni na Rynku.