Stowarzyszenie
Oleśnicki Uniwersytet Trzeciego Wieku

Nasza koleżanka Teresa Markiewicz

Bierzmy przykład z naszej koleżanki

Aktywność na emeryturze to godna pochwały postawa. Wie coś o tym Teresa Markiewicz, która mimo iż nie jest rodowitą oleśniczanką czynnie angażuje się w życie społeczne mieszkańców naszego miasta. I bardzo dobrze jej to wychodzi.
Pani Teresa mieszka w Oleśnicy od 5 lat. Przeprowadziła się tu ze Strzelina , gdzie mieszkała i pracowała jako pielęgniarka anestezjologiczna na Bloku Operacyjnym w Szpitalu.
Pani Teresa ocenia siebie jako osobę komunikatywną nie lubiącą nudy i nic nie robienia.
Po przejściu na emeryturę zapisała się do UTW w Strzelinie i tam dowiedziała się wiele na temat idei Uniwersytetów III Wieku. Przy wyborze nowego Zarządu została wybrana do jego władz i pełniła funkcję wiceprezesa przez okres 5 lat. Był to okres ciężkiej pracy.
Organizowała wykłady, wycieczki, prowadziła gimnastykę ogólnoustrojową , gimnastykę rehabilitacyjną w basenie solankowym – wyjazdy do kina, teatru i opery oraz wieczorki literackie.
Pracy było dużo , ale przynosiła jej wielką satysfakcję. Świetnie czuła się w tej roli i cieszyła się że może coś dobrego zrobić dla innych ludzi.
Na IV Forum UTW Dolnego Śląska / którego Strzelin był organizatorem/ gościła delegacja UTW z Oleśnicy – i tak poznała Zuzę Szponarską , obecną prezes OUTW.
Znajomość zaowocowała, była zapraszana na wykłady i uroczystości do Oleśnickiego UTW. W ramach współpracy robiąc wycieczkę na Krym zaprosiła koleżanki z Oleśnicy i tak wyjechali wspólnie na piękną wycieczkę.
Córki Pani Teresy po studiach zamieszkały w Oleśnicy i przyjeżdżając do nich zauroczyła się tym miastem – no i w rezultacie przeprowadziła się tutaj.
Nie znała ludzi , więc zapisała się do Związku Emerytów i Rencistów , do PTTK no i oczywiście do UTW.
Przez rok była biernym uczestnikiem i w końcu postanowiła działać. Zorganizowała wycieczkę do Drezna i Gostynia – poznała wtedy więcej osób.
Koleżanka namówiła Panią Teresę aby zapisała się do sekcji malarskiej czego nie żałuje. Odkryła nową pasję – malarstwo i zatraciła się w niej całkowicie.
Poznała trochę warsztat, jeździła na plenery malarskie z których przywoziła dużo obrazów. Malarstwo pochłonęło ją całkowicie a to zawdzięcza tylko Uniwersytetowi w Oleśnicy.
W ubiegłym roku zorganizowała bal karnawałowy – maskowy, który cieszył się dużym zainteresowaniem. W tym roku będzie powtórka – może będzie jeszcze ładniejszy, zobaczymy….
W ostatnim czasie Prezes Zuzanna Szponarska powierzyła Pani Teresie prowadzenie sekcji turystyczno – krajoznawczej.
W roku 2016 zrobiła kilka wycieczek i turnus rehabilitacyjny, ma już ułożony plan na cały rok 2017, który umieszczony jest na naszej stronie internetowej OUTW.
Ma jeszcze dużo pomysłów , chociażby wolontariat . Myśli że są ośrodki w których można nieść pomoc poprzez obecność i rozmowę.
Jednym słowem na emeryturze nie ma nudy , trzeba tylko chcieć wyjść z domu.